Rezervace na sezónu 2025 spuštěny!

Kde můžete s karavanem v EU nocovat bez pokuty?

Cestování karavanem po Evropě je skvělý způsob, jak objevovat nová místa s maximální svobodou. Ovšem pravidla pro nocování v karavanu se v různých členských zemích EU liší. Kde tedy můžete legálně přenocovat, aniž by vám hrozila pokuta?

Země s volným kempováním

1. Norsko, Švédsko a Finsko

Severské země mají tzv. “právo volného přístupu” (Allemansrätten), které vám umožňuje volně kempovat v přírodě, pokud nejste na soukromém pozemku a nezpůsobíte žádnou škodu. Platí zde ale pravidlo nenocovat blíž než 150 metrů od obydleného domu.

2. Estonsko, Lotyšsko, Litva

V těchto baltských zemích je možné přenocovat ve volné přírodě, pokud nejste na soukromém pozemku nebo v chráněné oblasti. Zároveň jsou zde více než dobře vybavené oficiální parkoviště pro karavany.

Země s omezením

3. Francie

Ve Francii je nocování mimo kempy a určené oblasti obecně zakázáno. Nicméně existují tzv. “Aires de Camping-Car” – speciální parkoviště pro karavany, kde můžete legálně přespat.

4. Německo

V Německu platí pravidlo, že přenocování na veřejných parkovištích je možné pouze pro jedno přenocování, pokud slouží k obnově řidičovy schopnosti k jízdě. Ve městech mohou platit speciální místní vyhlášky.

5. Itálie

V Itálii jsou pravidla různá podle regionu. V některých oblastech je možné přenocovat na určených parkovištích, zatímco v jiných je nutné využít oficiální kempy.

Země s přísným zákazem

6. Nizozemsko

V Nizozemsku je nocování mimo kempy výslovně zakázáno a pokuty mohou být poměrně vysoké.

7. Belgie

Podobně jako v Nizozemsku, i v Belgii je divoké kempování zakázáno a přenocovat lze pouze na určených parkovištích.

8. Španělsko a Portugalsko

V obou zemích je divoké kempování striktně regulováno a ve většině případů zakázáno mimo určená místa. Pokuty za porušení mohou dosahovat až několika stovek eur.

Další země v okolí České republiky a jižní Evropy

9. Rakousko

V Rakousku platí různá pravidla dle jednotlivých spolkových zemí. Ve Vídni je divoké kempování zakázáno, zatímco v některých regionech je možné přenocovat s povolením.

10. Slovensko

Na Slovensku je divoké kempování oficiálně zakázáno, ale v praxi je tolerováno mimo chráněné oblasti.

11. Maďarsko

V Maďarsku je nocování mimo kempy obecně zakázáno, ale lze využít oficiální parkoviště pro karavany.

12. Chorvatsko, Slovinsko, Rumunsko, Bulharsko, Řecko

Tyto jižní země mají přísnější pravidla pro kempování. V Chorvatsku a Slovinsku je divoké kempování zakázáno, zatímco v Rumunsku a Bulharsku je v některých oblastech tolerováno. V Řecku se důrazně doporučuje využít oficiální kempy.

13. Česká republika

V České republice platí poměrně přísná pravidla pro kempování mimo určená místa. Divoké kempování je zakázáno v chráněných krajinných oblastech a národních parcích. Přenocování na veřejných parkovištích je v mnoha městech regulováno místními vyhláškami. Legální alternativou jsou oficiální stellplatzy (karavanová stání) nebo kempy, které jsou rozmístěny po celé zemi. Fakticky jsou ale Češi ke kempování karavem tolerováno a pokud neděláte nepořádek, nikdo vás pokutovat nebude.

Tipy pro legální nocování

  • Používejte aplikace jako Park4Night nebo Campercontact, které zobrazují legální parkoviště.
  • Sledujte dopravní značení a místní vyhlášky.
  • Respektujte přírodu a nezanechávejte odpadky.

Další články

Jak přežít zimu v karavanu: Tipy na zimní kempování
Cestování karavanem v zimě je kouzelné, ale také náročnější než letní sezóna. Pokud chcete užít zimní krajinu a u toho…
Přečíst článek
Karavan vs. obytná dodávka: Co je lepší a jaký je vlastně rozdíl?
Plánujete dobrodružství na čtyřech kolech, ale nevíte, zda zvolit karavan nebo obytnou dodávku? Každá varianta má své výhody i nevýhody,…
Přečíst článek
Co si sbalit na cestu karavanem?
Cestování karavanem je skvělý způsob, jak objevovat nová místa s maximální svobodou a pohodlím. Aby byla vaše cesta bezproblémová a…
Přečíst článek